ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Enerji Kimlik BelgesiEnerji Kimlik Belgesi tüm yapılar için vazgeçilmez bir teknik detay olarak yerini almaya başlamıştır. Günümüzde artık yeni yapılar ile birlikte eski yapılarda da aranılan bir kriter olmuştur. Yeni yapılarda ilgili birimler tarafından istenilen enerji kimlik belgesi zaman zaman eski yapılarda da istenmektedir. Günümüzde birçok yapıda enerji verimliliğini sağlamak amaçlı sonradan iyileştirme, iklimlendirme, mantolama vb. işlemler yapılmaktadır. Bu yapılan işlemler enerji verimliliğini destekler nitelikte olmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi nedir diye soracak olursak şu şekilde açıklayabiliriz. Enerji Kimlik Belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları Nelerdir?

Daha basit bir ifadeyle buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmaktadır. A sınıfı en yüksek verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Yeni yapılarda ilgili ruhsat birimleri tarafından Enerji Kimlik Belgesi işlemleri yapılmadan ruhsat verilmemektedir. Enerji Kimlik Belgesi sayesinden kullanıcılar da yapılarının durumunu bilmiş olmanın güvenini yaşamış olmaktadır. Kılıç Yapı ve Mühendislik olarak bizler Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi yapmaya yetkili bir kuruluşuz. EKB yi düzenlemek ve siz değerli müşterilerimize teslim etmek 2 iş gününü ortalama almaktadır. Firma olarak en ucuz fiyat garantisi veriyoruz. Siz değerli müşterilerimizin bu isteklerini bize iletmesi bu noktada yeterli olacaktır.

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskân ruhsatı alamamaktadır.

 

kıbrıs gece hayatı
korsan taksi
korsan taksi
turkuaz korsan taksi
korsan taksi
korsan taksi
beylikdüzü korsan taksi
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?