• Project Name Deprem Risk Analizi
  • Client İstanbul Deprem Testi
  • Category Deprem Testi
  • Date 02.05.2021
  • Location İstanbul

DEPREM RİSK ANALİZİ (BİNA SAĞLAMLIK TESTİ) NEDİR?

Deprem Risk AnaliziDeprem risk analizi, halk arasında; bina sağlamlık testi, karot testi, çürük raporu, deprem analizi, bina kontrolü, deprem risk tespiti diye de adlandırılan Deprem risk analizi, binanın, olası depremlere karşı dayanıklılığının test edildiği analiz çalışmalarına verilen isimdir. Bina sağlamlık testi, deprem yönetmeliklerine uygun yapıldığı şüpheli eski, projesiz, izinsiz ve kontrolsüz yapılan binalar için gerekli görülüyor.

KILIÇ YAPI & MÜHENDİSLİK olarak binanızın deprem risk analizini yani binanızın sağlamlık testini “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” ve “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018”e dayanarak yapmaktayız.

Deprem Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Bina sağlamlık testi için öncelikle binanın eskiliği, şekli, düzensizlikleri gibi faktörler teste tabi tutulur. Projeye uygun imar edilip edilmemesi, zemindeki aykırılıklar gibi durumların tespiti yapılır. Daha sonra binanın taşıyıcı sistemi yerinde ölçümler (röleve) yapılarak binanın bir nevi mimarı mimari projesi ortaya konularak belirlenir, zemin durumu sismik veya sondaja dayalı testle belirlenir ve kullanılan malzemelerin (beton, demir vs.) kaliteleri saptanır.Etriye sarım açıları , etriyeler arası boşluklar demirdeki korozyon, beton sınıfı tespit edilir.

 

Bu ölçümler sonucu elde edilen veriler ve bilgisayar programları yardımıyla binalar üç boyutlu olarak modellenip binanın deprem durumundaki davranışı incelenir. Bu analiz sonucu binanın zayıflıklarını ve bunların mümkünse düzeltilebilmeleri için önerilerin sunulduğu bir rapor hazırlanır. Hazırlanan bu rapor ilgili belediyeye ve kat maliklerine sunulur. Bina sağlamlık testi yaptırarak tüm soru işaretlerinizi giderebilirsiniz. Bina eğer hasarlı ise çözüm olarak kentsel dönüşüme ya da binanın güçlendirilmesi yollarına başvurulur. Sizde binanızın sağlamlığını ölçtürmek istiyorsanız bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Resmî kurumlara verilen rapor başvurusu firmamız yetkilileri tarafından yönlendirilen kat maliklerince e-devlet üzerinden yapılır. Saha çalışması, laboratuvar testleri, modelleme, sonuç raporundan sonra dosya istenilen evraklar ile birlikte ilgili kurumlara verilir. Kurumlar arası yazışmadan sonra kat maliklerine tebligat ulaşır ve ek 30 gün olmakla birlikte toplam 90 günlük tahliye süreci başlamış olur.

Maliklerin bilmeleri gereken elzem konu şudur ki başvurular e-devlet üzerinden yapılmadığı sürece yapınıza yıkım kararı gelmez yapılan bu çalışmalar ile yapınız hakkında bigi sahibi olmanızı ve bir an evvel tedbir almanız için ışık tutar.

Sizde yapınızın deprem risk analizini uzman kadromuzca en iyi fiyat garantisi ile yaptırmak için bizim ile iletişime geçiniz.

Deprem yönetmeliği ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın web sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

 

kıbrıs gece hayatı
korsan taksi
korsan taksi
turkuaz korsan taksi
korsan taksi
korsan taksi
beylikdüzü korsan taksi
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?